Być na topie – zestaw obserwacji od headhuntera

Namówiliśmy zaproszonego przez nas doradcę z markowego serwisu pracy i kariery Szukam Pracy do przygotowania aktualnej analizy dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Każdy z nas wie, jak orientacyjnie prezentuje się list motywacyjny oraz w jaki sposób go nakreślić. Na stronach internetowych mamy okazję zobaczyć mnóstwo już opracowanych szablonów tego typu listów, a także wskazówek oraz podpowiedzi opisujących, jak poprawnie je skonstruować, jakie dane w nich zawrzeć, jak przysposobić technikalia dokumentu i tym podobne. Lecz czy dywagowałeś kiedyś przez chwile nad tym, czym naprawdę jest dyskutowany dokument, jak się przedstawia i w jakim celu się go przedkłada?

List motywacyjny to nic innego jak uzupełnienie biografii zawodowej, czyli CV. Przyczyną przedłożenia pracodawcy listu motywacyjnego ma być przybliżenie swojej postaci, a więc nabytych zdolności, wykształcenia i doświadczenia. Naturalnie w takim dokumencie nie deliberujemy o wszystkich wrodzonych cnotach. Przedstawiamy jedynie te kompetencje, które bądą użyteczne na stanowisku, o które zabiegamy. A zatem w liście motywacyjnym uwzględniamy jedynie najistotniejsze fakty, jako że to dokładnie te detale mogą zyskać uwagę potencjalnego pracodawcy w procesie rekrutacji.

W rzeczonym liście wypada uzasadnić, dlaczego zaciekawiłeś się określonym stanowiskiem i wykazać, że to oczywiście Ty powinieneś je objąć. W piśmie należy wskazać, dlaczego walczysz o tę właśnie funkcję w tej a nie innej firmie. List taki ma także pokazywać, że masz świadomość, czym trudni się spółka, w jakiej zamierzasz znaleźć zatrudnienie. Pisząc list motywacyjny, warto również wskazać na swoje doświadczenie (jeżeli takowe posiadamy), czyli poprzednie stanowiska, zrealizowane praktyki, staże, rozwijane umiejętności etc.

Jeżeli już określiliśmy, co to jest list motywacyjny oraz jaki przyświeca mu cel, wypada rozważyć, jak prezentuje się list motywacyjny. Dokument ten powinien być napisany komputerowo – za przyczyną tej metody będzie schludny i zrozumiały. Ważne, aby nie przekraczał arkusza A4. Powinien być podzielony na introdukcja, kontynuacja oraz podsumowanie. Formułując omawiany list, należy skupić się na właściwym wyglądzie, zwrotach grzecznościowych, a także właściwej edycji listu (wyrównanie do krawędzi, pozbycie się bękartów, odpowiednie zastosowanie czcionek itp.).

Co istotne, list motywacyjny jest kierowany do określonego odbiorcy. Dlatego usiłując zdobyć posadę, w żadnym wypadku nie powielamy „wzorcowego” listu motywacyjnego, ale zawsze tworzymy dedykowany list oficjalny, dostosowany do stanowiska, o jakie wnioskujemy.

Autor: bezpłatny portal szukampracy.pl